SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR ?

tarafından
117
SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR ?

search engine optimization Uyumlu Makale Nasıl Olur?

Sosyal medyanın gelişmesiyle, search engine optimization’nun papucu yavaş yavaş dama atılırken Google’ın son yaptığı hamle ile search engine optimization ve sosyal medya hala çekişmesini sürdürüyor, en azından durum Google için hala böyle. Büyüokay kurumların stratejileri ziyaretçiyi paralı reklamlar veya arama motorlarından bulmak daha sonra sosyal medya yardımıyla müşteriyi takipçi haline getirmektir. Dolayısıyla search engine optimization, çok önem vermemiz gereken bir konu, önümüzde ki yıllarda da bu böyle olacak. Google’ın son güncellemesinden önce en kaliteli backlinkleri alan , Google’da en tepeye oturuyordu. Google Panda güncellemesinden sonra içerikte en az inbound link kadar önemli oldu. Bu yazı da seo uyumlu makalenin nasıl yazıldığını öğreneceğiz.

not: Bir websitesine ve makaleye başlamadan önce mutlaka bir kelime analizi yapılmalı, doğru anahtar kelime tespit edilmeli ve bu anahtar kelime üzerine çalışma yapılmalıdır.

Yanlız şunu da söylemeden edemeyeceğim: İnternet üzerinde ki projenizin başarısı Google’a bağlıysa şunu aklınızdan çıkartmayın: Google’a bir yazılım gözüyle bakmayı ne zaman bırakırsanız , ozaman başarılı olursunuz. Google, Dünya üzerinde ki helloç bir yazılıma benzemez. Mühendisleri sürekli Google’ı geliştirir. Google’ın amacı insanlıok yararını sağlamaktır. Arama Motoru olarak bunu , kullanıcıyı doğru bilgiye götürmekle yapar. Bu yüzden aşağı da ki kurallara uymadan önce, makalenizin gerçekten insanlara yarar sağlayacağından emin olun. Çünkü Google sadece aşağıda ki verilerle ilgilenmiyor. Bundan daha önce ki verileri alıyor, değerlendiriyor ve bu verilerle karşılos angelesştırıyor.

Mesela aşağı daki maddelerden biri şöyle :” İçerik En Az three hundred Kelime Olmalıdır.” Google çgood enough kapsamlı araştırmalar yaptıktan sonra yararlı bir makalenin en az 300 kelime olabileceğini hesaplamıştır yada bir ziyaretçi, sitede three dakikadan az kalıyorsa Google’ın düşüncesi “ Ziyaretçi bu siteden yararlanamamıştır “ oluyor. Oyüzden ilk dikkat etmeniz gereken şey makalenin gerçekten yararlı olmasıdır. Önce ziyaretçiyi memnun edeceksiniz daha sonra Google’ı.

Başlıokay okayısmı
Başlık Anahtar Kelimeyi İçermeli
Başlıokay Anahtar Kelime ile Başlamalı
Başlık En Az 3 Kelimeden Oluşmalı
Başlık En Fazla 66 Karakterden Oluşmalı

Bağlantılar ( Url okısmı )
Url Anahtar Kelimeyi İçermeli

Meta kısmı
Açıklama okayısmı Anahtar Kelimeyi İçermeli
Açıklama okısmı En Fazla 160 Karakter Olmalıdır
Açıklama kısmı Anahtar Kelime ile Başlamalıdır
Etiketler Anahtar Kelimeyi İçermelidir

Makale içi Başlıokay okısmı
Anahtar Kelime H1 Etiketi ile Kullanılmalıdır
H1 Etiketi Anahtar Kelime il Başlamalıdır
Anahtar Kelime H2 Etiketi ile Kullanılmalıdır
Anahtar Kelime H3 Etiketi ile Kullanılmalıdır

İçerik kısmı
İçerik En Az three hundred Kelime Olmalıdır.
İçerikte ki Anahtar Kelime Oranı 4.zero-5.five% Olmalıdır
Anahtar Kelime İçeriğin İlk 50-100 Kelimesi Arasında Bulunmalıdır.
İçeriğin Görsellerinden En Az 1’inin Alt Etiketi Anahtar Kelime Olmalıdır
Anahtar Kelime Kalın, İtalik ve Altı çizili olarak İçerikte Yer Almalıdır.
İçerikte Anahtar Kelime ile Linklenen Bir Giriş birde Çıokayış Linki Olmalıdır.
Anahtar Kelime İçeriğin Son 50-a hundred Kelimesi Arasında Bulunmalıdır.

Umarım tavsiyeme uyup önce ziyaretçinin yararlanabileceği bir makale yazıp daha sonra bu maddelere uymaya gayret gösterirsiniz. Bu maddeler hem içeriğin zengin olmasını sağlıyor hemde kullanıcının makaleyi okurken sıokılmamasını sağlıyor.

Son olarak WordPress kullananlar için bir eklenti tavsiye etmek istiyorum. Makalenizi hazırladıktan sonra anahtar kelimenizi eklentiye kayıt ediyorsunuz ve eklenti yukarıda ki seo kurallarının hepsini kontrol ediyor daha sonra size hangilerinin eksik olduğunu ve makalenizin seo puanının kaç olduğunu gösteriyor. Hatta bazı maddeleri gözden kaçırmışsanız ( kalın, italik ve altı çizili ), eklenti sizin yerinize bu kuralları makalenize uyguluyor.

Dediğim gibi Google her geçen gün mühendisleri tarafından geliştiriliyor ve şuan için two hundred civarı seo kriterinin olduğu varsayılıyor. Gittiğim bir seminerde bir Google çalışanı şunu söylemişti : Siz bir mühendisin yanına gittiğinizde kurallar gereği mühendis önce bilgisayarının ekranını kapatmak zorundadır. Aksi taktirde sizile konuşamaz , helloçbir şekilde ekranını kimseye gösteremez sadece mühendisler aralarında bu kurala uymayabilir.

Gördüğünüz gibi bu kuralları %one hundred öğrenmek çadequate zor fakat tahmin ve daha sonrasında take a look at yoluyla bu kuralları öğrenebiliriz. Sizden istediğim şu sorunun cevabını vermeniz : “ Sizce Google arama sonuçlarına etki eden faktörler ne olabilir ? “ ne kadar uçuk , ne kadar saçma bir cevap aklınıza gelmişse bile duymak istiyorum. Benim aklıma gelen cevaplardan biri : Bence Google, sitede ki sosyal medya hesaplarını örümcekleri backyardımıyla tespit ediyor; takipçi, takip ettikleri ve gönderi sayılarını inceliyor. Bu da bir seo kriterini oluşturuyor. Bu değerler bir birlerine ve genele ne kadar orantılıysa o kadar artı puan veriliyor. Ne kadar çadequate kişinin fikrini duyarsak o kadar çgood enough teorimiz ve take a look at etme şansımız olur. Daha çok teoriye ulaşabilmemiz için yazıyı aşağıda ki butonları kullanarak paylaşırsanız sevinirim.

Bir önceki yazımız olan Google Çeviri Hatası başlıklı makalemizde bu sayfanın çevirisini yap, bu sayfanın çevirisini yap sorunu ve google çeviri hataları hakkında bilgiler verilmektedir.