Pasif Gelir Nedir ?

tarafından
1027
Pasif Gelir Nedir ?

Pasif gelir, minimum çaba gerektiren, otomatikman kazanılan gelirdir. Bunun tam aksi olan aktif gelir ise direkt zaman harcayıp bunun karşılığında para kazanmanız demektir. İster saat başı ücretli isterse de maaşlı olsun, geliriniz, işinize harcadığınız vakit ile ilgilidır.

Aktif gelir söz konusu olduğunda çalışmadığınız sürece para kazanamazsınız. Eğer bir sakatlık, bir hastalık yada başka bir kötü konum yüzünden size bir şey olursa para kazanma yetiniz kaybolur. Örneğin bir sporcuysanız ve spor hayatınızı bitirecek bir sakatlık geçirirseniz, bu bir daha işiniz üzerinden para kazanamayacağınız anlamına gelir.

Eğer bir kalfa veya inşaat işçisi iseniz, tüm uzuvlarınız olmadan nasıl çalışacaksınız? Eğer başınıza bir şey gelir de bir uzvunuzu kaybederseniz para kazanmaya nasıl devam edeceksiniz? Eğer organ nakli gerektiren bir hastalık yüzünden işe gidemeyecek olursanız patronunuz sizi kovmadan önce ne kadar süre işte tutar? Eğer arabanız bozulursa ve tamir ettirecek de paranız yoksa bir emlakçı olarak insanlara elinizdeki evleri iyi mi gösterirsiniz? Veya potansiyel müşterilerinizle buluşmaya nasıl gidersiniz? Etken gelir elde ediyorsanız, tüm bu sebeplerle işiniz ne olursa olsun çok daha zor olur.

Dünyadaki insanların çoğunluğu etken kazanç üzerinden gelir elde ederek yaşarlar. Kazanmıştırkları, harcadıkları zamana bağlıdır. Fakat zenginler ise kazançlarının harcadıkları zamana bağlı olmadığı farklı bir standart ortaya koyarlar. Onlar konut kiraları, faiz gelirleri, telif hakkı ücretleri, franchise gelirleri, self servis çamaşırhaneler, internet reklamlarından gelen gelirler şeklinde pasif gelir kaynakları ile geçinirler.

Burayı sakın yanlış anlamayın. Eylemsiz bir gelir akışı yaratabilmek ciddi bir sorumluluktur. Bunu yapmak ciddi vakit gerektiren bir iştir. Bu zamanı harcarken de ne olursa olsun para kazanmazsınız. Süreınızı da derhal değil bu yolda ilerledikçe gelir kazanma amacıyla yatırırsınız. Etken kazanç sisteminde elde ettiğiniz para tamamen harcamış olduğunız zamana bağlıdır. Fakat eylemsiz gelir kaynakları size işleri bittikten sonra bile uzun süre para kazanmıştırrırlar.

Pasif gelir elde etmek için birkaç yol vardır. İster internet üzerinden geçiminizi sağlamayı, isterseniz de konut kiraları benzer biçimde yollardan pasif gelir kapısı yaratmayı hedefleyin, bunu yapmanın bir sürü farklı yolu mevcut. Bu iş başta zor benzer biçimde gelse de bir süre sonra eylemsiz gelirin ne kadar önemli bir şey olduğunu anlayacaksınız; hatta öyle bir bağlarımlılık meydana getirecek ki bu etkili finansal metodu daha çok kullanmak isteyecek ve başka pasif gelir kanalları aramaya başlayacaksınız.

Konu oraya geliyorken belirtmek gerekiyor; gelirin niçin önemli bir şey olduğuyla ilgili onlarca neden var. Eylemsiz gelir kazanıyor olmanız aktif gelir kazandığınız işinizi bırakmanız gerektiği anlamına da gelmiyor. Doğal kendinizi tamamen pasif gelire adarsanız daha çabuk yol alırsınız. Fakat birçok insanın bunu yapacak durumu yok. Başta borçlar olmak üzere birçok finansal engelden dolayı bir süre hiç gelir sahibi olmadan yaşamak birçok insan için söz konusu değil.